V pražské Pintě se včera vizualizovalo prolinkování na webu v nástroji Gephi. Open-source má pod palcem Zdeněk Nešpor, konzultant z Medio Interactive. Připravil si praktický workshop v rámci SEO setkávání pod názvem SEOloger.
Místo v 18:00 začínáme v 18:22. Rozběhnout Gephi není žádná legrace. Jestli zkoušíte a nefunguje, přečtěte si článek Jak spustit Gephi 0.8.2 na Windows 8.1 (64bit) (článek byl původně na webu lenikrsova.cz, který momentálně nefunguje. Text jsem přesunula na blog Ladyvirtual.cz) nebo mrkněte do článku od Zdeňka: Vizualizace interního prolinkování webu pomocí nástroje Gephi? Já mám Windows 10 a bohužel mi nepomohl ani jeden návod. Pomohl až Zdeněk a jeho soubor *.conf.
Obsah
ToggleKonzultanti nebo majitelé webů si můžou vytvořit „přehledné“ a profesionálně vypadající grafy. „Přehledné“ píšu zatím v uvozovkách. Přehledně vypadající graf totiž není vůbec jednoduché vytvořit. Chce to se do učení zakousnout a nevzdat to. Přiznám se že jsem asi ještě nepracovala se složitějším a méně uživatelsky přívětivým nástrojem. A myslím, že nebudu sama.
Moje poznámka ke práci s Gephi. Zlatej OpenRefine! #seologer
— Pavel Cody Ungr (@PavelUngr) October 27, 2015
Důvody napsal Zdeněk v článku Vizualizace interního prolinkování webu pomocí nástroje Gephi.
Zdeněk ukázal různá nastavení na několika ukázkových příkladech, které si připravil pro workshop.
Mě osobně bude nějakou dobu trvat, než se zorientuji a dokážu:
K přípravě tabulek pro vizualizaci interního prolinkování vám pomůže nástroj XENU nebo Screaming Frog. Není to žádná brnkačka a já se moc těším, až se Zdeněk pustí do webu o Gephi.
Nástroj bohužel nemá tlačítko zpět. Takže když si něco pokazíte, začínáte pěkně znovu. Nebo si průběžně ukládejte verze. Důležitá, ale často opomíjená rada.
PS: Později doplním vizualizaci webu jednoho našeho klienta našeho webu. Plivnu si do dlaní, uspím Lily Aničku a zkusím vytvořit něco profesionálního a přehledného. 🙂 A kdyby se mi to nepovedlo, článek doplním prezentací od Zdeňka Nešpora.
Doplnění: Lily Anička spí a já si vyzkoušela jednoduchou vizualizaci našeho webu Ladyvirtual.cz. Nedělám si iluze a výsledku se usmívám. Ale záměrně jsem vybrala malý web a zkoušela, jak se různá nastavení budou chovat.
Musím přiznat, že mě to začalo docela bavit 🙂 Podobných workshopů bude potřeba více!
Po předchozí dohodě
Lady Virtual (Míša Vránová Matanelli)
Slavňovice 39, Stádlec
okres Tábor, 391 61, Jihočeský kraj
IČ: 76342280
DIČ: CZ8261013596
Hezký večer, Vláďo,
díky za tip, určitě Graphviz co nejdříve vyzkouším! 🙂
Míša
Určitě bych se ještě podíval na nástroj GraphViz (http://www.graphviz.org/), vizualizaci nemá příliš pěknou, ale umí s grafem dále pracovat. Xenu umí rovnou vyexportovat nalezená prolinkování do jeho formátu.
Často všechny tyto nástroje při analýze interního prolinkování kombinuji (http://lynt.cz/blog/analyza-struktury-webu). Osobně Gephi nejčastěji používám při analýze externího prolinkování mezi více weby.